اندر حکایات منی و اسپرم

 

1-  آیا منی همان  اسپرم است ؟
منی، مایعی است که موقع انزال، از مجرای آقایان بیرون می پرد و اسپرم ها، سلول های دم دراز شبه بچه قورباغه ای هستند که در آن شنا می کنند. بعضی ها این دو کلمه را جای هم به کار می برند که غلط است. منی می تواند اسپرم نداشته باشد اصلا؛ مثلا در مردی که وازکتومی می کند.

2- منی عصاره جان یک مرد است؟!
بعضی ها فکر می کنند معجون شگفت انگیزی است از پروتئین و مواد مغذی و مثلا ده تا لیوان شیر موز را بدن تبدیل می کند به چند سی سی منی. این طور نیست. منی هم مثل بقیه مایعات بدن ماست. در هر 10 سی سی منی، فقط نیم گرم پروتئین هست و حداکثر نیم گرم قند، از نوع فروکتوز.

3- اگر منی به مدت طولانی به رحم نرسد، رحم خشک می شود؟
این مطلب را گاهی  برخی افراد حتی از زبان پزشکان می گویند. رحم مگر باغچه است که آب ندهی خشک شود؟ حتی اگر منظور این باشد که زن قابلیت باروری اش را از دست می دهد، باز هم حرف بی ربطی است. ده سال هم بگذرد و رحم روی ماه یک اسپرم را نبیند، سال یازدهم آغوشش را برای اسپرم جدید باز خواهد کرد. #عشق_ابدی

4- هرچه حجم منی بیشتر، قدرت باروری بیشتر؟
مایع منی از ترشحات پروستات و سمینال وزیکول ها ساخته می شود و بیضه، اسپرم ها را به آن اضافه می کند. پس حجم مایع ربطی به غلظت اسپرم ها ندارد. آنچه مهم است غلظت اسپرم هاست و همین طور میزان تحرک آنها.

5- منی ممکن است در خانم آلرژی ایجاد کند؟
حدود 5 درصد خانمها، ممکن است به منی واکنش حساسیتی در پوست یا مخاط نشان دهند و بعد از تخلیه منی در واژن، یا گاهی روی پوست، ممکن است خارش و سوزش پیدا کنند یا کهیر بزنند. مثل همه آلرژی ها، راهی نیست جز پرهیز از تماس که در این مورد می شود کاندوم. و البته مثل همه آلرژی ها به مرور زمان مساله حل می شود. در مقابل، نکته دیگری هم هست. اثبات شده که تماس مکرر با منی باعث می شود سیستم ایمنی زن در زمان بارداری بهتر عمل کند.


6- مایع منی برای پوست یا دندان مفید است؟
هیچ مطالعه ای چنین چیزی را نشان نداده. منی حاوی روی و پتاسیم و کلسیم و اسیدسیتریک و خیلی چیزهای دیگر است؛ اما این کافی نیست که بگوییم برای پوست و کجا و کجا مفید است. مثلا می گویند منی حاوی اسپرماین است که اثر ضد چروک دارد؛ اما نمی گویند که حاوی تستوسترون هم هست که باعث آکنه می شود. 

7-  انزال های منظم، باعث می شود خطر سرطان پروستات در مردان کمتر شود.

8- اسپرم دو روز در بدن زن زنده می ماند؟
دو روز هم بیشتر! در داخل رحم، اسپرم ها ممکن است 5 تا 7 روز زنده بمانند.

9- منی خاصیت ضد افسردگی دارد؟
یک مطالعه در سال 2002 نشان داد افسردگی در خانم هایی که همسرشان از کاندوم استفاده نمی کند و در تماس با منی هستند، کمتر است. توجیهی که در این مورد وجود دارد این است که منی حاوی اکسی توسین است که خیلی خوب از واژن جذب می شود و اکسی توسین هم هورمون همدلی است و برای خلق و خوی خانم ها، بسیار مفید. البته این فقط یک مطالعه بود و خود محققانش هم تاکید کردند که دلیل نمی شود کاندوم عزیز با آن همه فایده را به خاطر این موضوع کنار بگذاریم.

10- جهش بیشتر منی، یعنی من مردترم!
هیچ اهمیت بالینی ندارد و هیچ ربطی هم به باروری ندارد. جهش منی به مرور زمان، با افزایش سن، کم می شود و البته به فاصله بین انزال ها هم ربط دارد. ولی این افسانه هم، مثل افسانه طول آلت تناسلی است و برای بعضی آقایان، مایه اعتماد به نفس جنسی!

 

 

پایگاه خبری عشق ابدی

بی سوادی جنسی و دانش کاذب زناشویی بزرگترین عامل طلاق در ایران است .

 

پایگاه خبری عشق ابدی
دارای مجوز رسمی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به شماره 79177
صاحب امتیاز و مدیر مسول : علی صمدی

ارتباط مستقیم : 09124886626
info@eshghabadi.ir

آخرین ارسال ها

آخرین اخبار

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ما از جدیدترین مقالات و موضوعات ویژه زناشویی بهرمند شوید.
instagram.png
telegramlogo.png
aparatlogo.png