غسل حیض


 تعریف حیض: حیض خونی است که غالباً در هر ماه، به مدت چند روز از رحم زن‌ خارج می‌ شود .

  حائض: زن را در موقع دیدن خون حیض، حائض می‌ گویند. زنان سالم بالغ از سن بلوغ(پایان نه سال قمری) تا سن يائسگی(زنان سادات 60 سال قمری و زنان غيرسادات بعد از 50 سال قمری)، در يک زمان ‌بندی معلوم هر ماهه(پريود) خون می ‌بينند.

 حکم حائض:  زن براي خارج شدن از اين حالت بايد ايام خون ديدن حيض را گذرانده و سپس غسل حيض انجام دهد .در طول زمان حیض،‌ زن نماز و روزه را ترک نموده و پس از پاک شدن باید روزه‌ ها را قضا نماید، اما نمازهایی را که نخوانده است، نیاز به قضا کردن ندارند.

 ویژگی های خون حیض
خون حیض غالب اوقات، تیره رنگ و غلیظ است و با حرارت و سوزش بیرون مى‏ آید. افزودن قید «غالب» بدین جهت است كه خونى كه زن در ایام عادت مى ‏بیند، محكوم به حیض است، هرچند فاقد ویژگی ‌هاى یاد شده باشد.

 شرایط معتبر در خون حیض
 از حیث سن زن: خونى که زن قبل از نه سالگى (بلوغ) و نیز بعد از یائسگى مى‏ بیند حیض نیست، هرچند داراى صفات حیض باشد

از حیث زمان و طول دورانی که خون دیده می ‌شود
به لحاظ زمان، کمترین مدت حیض سه روز و بیشترین آن ده روز است. بنابراین، خون کمتر از سه روز و بیشتر از ده روز حیض نیست، اقلّ پاکی از حیض ده روز است. در نتیجه فاصله‌ بین دو حیض کمتر از ده روز نخواهد بود، امّا در فاصله‌ دو حیض محدودیتى وجود ندارد.

 یک نکته
بنابر قول مشهور، سه روزى که زن خون مى ‏بیند باید پى در پى باشد، از این رو اگر این سه روز در ضمن ده روز باشد، لیکن پى در پى نباشد- مانند آنکه روزهاى اول، چهارم و هفتم خون ببیندـ حکم به حیض بودن آن نمى ‏شود.

 حکم خون دیدن زن باردار
از نظر بیشتر فقها جمع بین حیض و باردارى ممکن است، لیکن در این‌که جمع بین آن دو مطلقاً امکان پذیر است یا تنها در صورت آشکار نشدن حاملگى، اختلاف است.
از منظر مشهور امامیه: خونى که زن حامله در ایام عادت مى‏ بیند و ویژگی‌ هاى حیض را دارد، خون حیض است،

احتمالاتى به شرح ذیل مطرح است:

خون ایام عادت یا همراه یا کمى قبل از آن را حیض دانسته و خون پس از آن را در صورتى که پس از بیست روز از ایام عادت ببیند، حیض نمى‏ دانند.
خون دوران پس از عادت و قبل از سپرى شدن بیست روز را نیز مطلقاً حیض دانسته ‏اند.
برخى، حکم به حیض بودن خون یاد شده را منوط به وجود صفات حیض در آن کرده‏ اند.
برخى دیگر، اوصاف حیض را مطلقاً ملاک دانسته و گفته ‏اند: خون واجد صفات حیض، حیض است، چه در ایام عادت باشد یا در غیر ایام عادت.
برخى نیز وجود یکى از دو امر یاد شده (در ایام عادت بودن و صفات حیض داشتن) را در حکم به حیض بودن کافى دانسته ‏اند.

 چند نکته
خونى که زن در حد فاصل بین سه و ده روز مى ‏بیند و امکان حیض بودن آن مى ‏رود، بنابر مشهور، بلکه بنابر اجماع ادعا شده، حیض محسوب مى‏ شود، خواه در صفت متحد باشند یا مختلف.
حیض شدن دختر دلیل و کاشف تحقق بلوغ قبل از آن است.

استحمام در دوران قاعدگی

استحمام در دوران قاعدگی هیچ گونه خطری را برای خانم ها به همراه ندارد، به گونه ای که تمام پزشکان توصیه می کنند خانم ها در این دوران روزانه استحمام داشته باشند.

♦️دکتر محمدرضا صفری نژاد ، متخصص اورولوژی با بیان اینکه استحمام و شست و شوی محل ترشحات در دوران قاعدگی ضروری است، گفت: به خانم ها توصیه می شود روزانه استحمام داشته باشند.

وی درباره اخبار منتشر شده در شبکه های مجازی مبنی براینکه استحمام خانم ها در دوران قاعدگی موجب بروز عفونت رحم، نازایی، سرطان رحم و پستان می شود، گفت:
«این یک باور بسیار غلط و غیر علمی است که متاسفانه در بین برخی از خانم ها رایج است و آنها در این دوران از استحمام و شست وشوی محل ترشحات دوران قاعدگی خودداری می کنند.

شرم فارسی : در زمان پریود حمام کردن هیچ مانعی ندارد . آون زمانی که حمام کردن بد بود دوره مادر بزرگهاست که حمامها حوضچه ای بود . همه میرفتن تو یک آب نه الان که آب تمیز از بالا تا پایین شما رو تمیز می کنه . اتفاقا حمام کردن بسیار خوب و ارامش بخشه و یکی از نکات بهداشتی در زمان پریود دوش گرفتن روزانه و عوض کردن مداوم نوار بهداشتیه . در این دوران نگرانیها را از خودتان دور کنید . ریلکس باشید . ورزش کنید . استراحت کنید و از لبنیات و میوه و سبزیجات استفاده کنید . #عشق_ابدی
♦️شستشوی ناحیه تناسلی با آب معمولی و خشک نگه داشتن آن و پوشیدن لباس های راحت، بهترین راه پیشگیری از بروز عفونت های قارچی است
زیرا اگر ترشحات در ناحیه ای از بدن از جمله کشاله ران تجمع یابد، موجب رشد باکتری و قارچ در بدن می شود.

♦️به خانم ها توصیه می شود در دوران قاعدگی از مصرف داروهای واژینال و برقراری ارتباط جنسی خودداری کنند؛ زیرا دهانه رحم در این دوران باز است و احتمال بروز عفونت ها افزایش می یابد.»

♦️لذا حمام كردن در دوران قاعدگی نه تنها ضرر ندارد، بلكه لازم است. البته باید از نشستن در كف حمام خودداری کرد و تا حد امكان به شكل ایستاده حمام نمود تا بدن به آلودگی های میكروبی كف حمام آلوده نشود.

اما لازم است بدانید که در دوران قاعدگی باید از شنا در استخر یا دریا اجتناب کرد.

پس از عادت ماهیانه نیز ( در دین اسلام ) غسل کردن و پاکیزگی کامل جسم و جان تولدی دوباره به شما خواهد داد

 

 

رابطه جنسی در دوران قاعدگی

ممکن است میل جنسی در دوره قاعدگی خانم‌ها برای برخی همسران آنچنان قوت بگیرد که بخواهند در این دوران نیز اقدام به برقراری ارتباط کنند. سوالی که برای خیلی‌ها در این زمینه پیش می‌آید آن است که چرا گفته می‌شود نباید در دوران قاعدگی رابطه جنسی با همسر برقرار کرد.

در اینجا قصد داریم اثرات رابطه جنسی واژنی در دوران قاعدگی را بر سلامت انسان بررسی کنیم

 

در زمان قاعدگی یا پریود یا عادت ماهانه، دیواره‌های رحمی که جهت لانه گزینی جنین آماده شده است و بافتی پر از عروق در جداره رحم شکل گرفته است ریزش می‌کند و از طریق دهانه رحم وارد واژن یا مجرای تناسلی شده، خارج می‌شود. در این زمان هم دهانه رحم باز است و هم دیواره‌های رحم بر اثر ریزش زخمی شده‌اند. با این اوصاف وقتی رابطه جنسی در دوره عادت ماهانه برقرار شود میکروب‌ها بسادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت می‌کنند.

عفونتی که بدین طریق ایجاد می‌شود ممکن است شدید بوده، عوارض بسیاری برای فرد به جا بگذارد. مثلا این عفونت می‌تواند باعث چسبندگی‌های داخل رحمی شود و مانع از بارداری فرد در آینده گردد؛ یا ممکن است عفونت منجر به عفونت دیگری در داخل حفره لگن شود و مشکلات زیادی را برای زن ایجاد کند. از این روست که پزشکان معتقدند برقراری رابطه جنسی دخولی در این دوران صحیح نیست.

ضمنا از آنجایی که توصیه می شود زن و مرد همیشه برای هم زیبا و خوشبو باشند دوران قاعدگی ممکن است باعث دوری و سردی مرد شود

 

آیا قاعدگی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی میشود؟

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تب خال های تناسلی در زنان باشد.

 

 

در یک مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس مصاحبه های انجام شده نشان داده شد که احتمال ابتلا به عفونت های کلامیدیایی با رابطه جنسی حین قاعدگی ارتباط مستقیم دارد. در مطالعه ای دیگر رابطه جنسی هنگام قاعدگی با افزایش احتمال خطر عفونت و التهاب لگنی همراه نبوده است. در هرحال باید توجه داشت اگر به فرض طرفین رابطه آلوده به عفونت نباشند. رابطه جنسی به خودی خود منجر به مشکل خاصی از این نظر نمی شود.

گاهی ممکن است بدلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد.

در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بود.

 افزایش خونریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمیکنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

در یک مطالعه دیگر بر روی ۴۹۸ زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی حین قاعدگی رابطه مستقیم داشت. نظر بر این است که هیجانات جنسی و ارگاسم بعنوان یک فعالیت حرکتی میتواند به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی نیز کمک کند و به اصطلاح اثر سودمندی داشته باشد.

 

در شرع مقدس اسلام رابطه جنسی در دوران قاعدگی حرام است

پیشنهاد می گردد رابطه زناشویی در دوران قاعدگی را باروشهای دیگر غیر از دخول واژنی انجام دهید و به همبستگی خود بیافزایید

رابطه در قاعدگی از نظر اسلام

از دیدگاه دین مبین اسلام دخول واژنی در دوران قاعدگی حرام است

وَ یَسْئَلُونَكَ عَنِ الْمَحیضِ قُلْ هُوَ أَذىً فَاعْتَزِلُوا النِّساءَ فِی الْمَحیضِ وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى یَطْهُرْنَ «از تو در باره عادت ماهانه [زنان‏] مى‏پرسند، بگو: «آن، رنجى است. پس هنگام عادت ماهانه، از [آمیزش با] زنان كناره گیرى كنید، و به آنان نزدیك نشوید تا پاك شوند.» (البقرة : ،222). طبق این آیه فتوای مراجع همبستری ( دخول ) در زمان حیض زن حرام است وچنانچه این کار انجام شود می بایستی کفاره بپردازند

 ولی این به معنای حذف کامل رابطه زناشویی نیست . رابطه جنسی با روشهای دیگر مانعی ندارد

« مرد » که در برابر فشار های نیاز جنسی صبرش نسبت به « زن» کمتر است ؛ وازاین رو ، گاهی اصرار به برقراری روابط جنسی با همسرش دارد ولی با  طرد شدید همسرش هم روبرو می شود ؛ وچون نیاز جنسی زیاد در مرد، فشار روحی وارد می کند ، این فشار و عدم تمکین همسرش آرامش روحی « مرد » را به هم می ریزد ، و شروع به بهانه گیری از رفتار وگفتار همسرش می کند ؛ این درگیری ها وبهانه گیری ها موجب تزلزل بنیاد خانواده می شود . ازاین رو زوج های جوان می بایستی در مورد بهره گیری جنسی در این دوره را بیاموزند ؛ تا ضمن بهره گیری درست وارضای نیاز جنسی خود ، به زندگی زناشویی خود استحکام ببخشند.

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع‏ الْمَرْأَةُ تَحِیضُ یَحْرُمُ عَلَى زَوْجِهَا أَنْ‏(یَأْتِیَهَا لِقَوْلِ اللَّهِ تَعَالَى‏ وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى یَطْهُرْنَ‏ فَیَسْتَقِیمُ لِلرَّجُلِ أَنْ یَأْتِیَ امْرَأَتَهُ وَ هِیَ حَائِضٌ فِیمَا دُونَ الْفَرْجِ.امام صادق (ع) فرمودند: برای مرد زن حائض حرام است ( دخول کردن ) به جهت کلام خدا که فرمود « به زنان نزدیک نشوید تا پاک شوند » پس برای مرد می تواند به غیر از فرج ( دخول کردن ) بهره ببرد( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 323)

 

َحْمَدَ بْنِ عَبْدِ الْمَلِكِ‏ بْنِ عَمْرٍو قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع مَا لِصَاحِبِ الْمَرْأَةِ الْحَائِضِ مِنْهَا فَقَالَ كُلُّ شَیْ‏ءٍ مَا عَدَا الْقُبُلَ مِنْهَا بِعَیْنِهِ. حمد بن عبدالملک می گویداز امام صادق (ع) در باره بهره گیری از زن حائض پرسیدم . فرمود: به غیر از دخول به عینه ازتمام لذات می تواند بهره ببرد ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 321)عَنْ مُعَاوِیَةَ بْنِ عَمَّارٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الْحَائِضِ مَا یَحِلُّ لِزَوْجِهَا مِنْهَا قَالَ مَا دُونَ الْفَرْجِ معاویهبن عمار می گوید از امام صادق (ع) از زن حائض پرسیدم که چه چیز ( بهره گیری جنسی ) برای همسرش جایز است ؟ فرمود: به غیر از فرج ( دخول ) ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 321)


 طبق روایات فوق ، به مرد استفاده جنسی از همسرش به غیر از دخول را اجازه داده شده است . به غیر دخول در فرج ، مرد اجازه دارد که از همسرش لذت ببرد .

 شیوه رابطه در دوران قاعدگی 

عَنْ عُمَرَ بْنِ حَنْظَلَةَ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع مَا لِلرَّجُلِ مِنَ الْحَائِضِ قَالَ مَا بَیْنَ الْفَخِذَیْنِ.عمر بن حنظله می گوید از امام صادق (ع) درمورد مردی که همسرش حائض است چگونه بهره ببرد ، پرسیدم ؟ فرمود : از بین دو « ران » او بهره ببرد ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 322) (فَخِذَین : دو ران زن)

بنابراین « مرد » می تواند در قرار دادن آلت جنسی خود در بین ران ها ویا بین کپلین زن بدون دخول در مقعد بهره جنسی خود راببرد . طبیعی است که این نمونه ای از لذت بردن است که بیان شده است ؛ « مرد » به غیر دخول در قُبُل ودُبُر زن می تواند تمام لذت های جنسی را از یکدیگر ببرند.

 

یک روش جلوگیری از بارداری که بدون هیچ وسیله اضافی یا دارو امکان پذیر است روش طبیعی است، در این روش شما با اطلاع از چرخه قاعدگی زن می توانید زمان مناسب برای مقاربت بدون مشکل و نگرانی را تجربه کنید. (جدول)

یک روش دیگری که می توان به صورت طبیعی از آن بهره برد روش انزال مرد خارج از واژن است ، در این روش مرد پس از اینکه نزدیک به زمان انزال گردید آلت تناسلی خود را از واژن زن خارج کرده و انزال خود را خارج از واژن انجام می دهد، این روش نیز در بسیاری از از موارد جوابگو خواهد بود اما در مواردی  نیز ممکن است باعث بارداری گردد، زیرا در ترشحات قبل از منی مرد نیز ممکن است اسپرم باشد.

همچنین در این روش فرد برای عدم انزال در واژن ممکن است دچار استرس و فشار روانی گردد.

تخمک گذاری یا آزاد شدن تخم از تخمدان به طور طبیعی اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. برای مثال اگر چرخه قاعدگی خانمی همیشه 28 روز به طول می انجامد تخمدان ها روز 14 این دوره تخمک آزاد می کنند.حالا شما می بایست همیشه دو یا سه روز قبل و بعد از این  روز را در نظر بگیرید و در این فاصله مقاربت بدون جلوگیری نداشته باشید. بنابراین این خانم می بایست از روز 11 تا 17 چرخه قاعدگی اش مقاربت  بدون پیشگیری نداشته باشد.

در نمودار بالا از روز اول تا روز هفتم ، زمان پریود شما در طول یک ماه را نشان می دهد . روز 14  روز تخمک گذاری شماست که 2 روز از قبل و دو روز بعش هم زمان ایمن است ... ناحیه سبز رنگ ایمن است که احتمال باروری در این دوران کم است

اکنون این سوال مطرح است که  آیا می توان راهکاری برای حل مشکلات این دوره یافت و برای همیشه با دردهای جسمی و مشکلات روحی در این دوره خداحافظی کرد؟

بدون شک جواب مثبت است

اولین اقدام  برای برطرف نمودن این دردها و مشکلات ، بکار بردن روشهای مراقبتی و رفتاری است

حتما زمان کافی برای استراحت خود در نظر بگیرید

سعی کنید بین خودتان و دنیای اطرافتان تعادل بوجود آورید . به این ترتیب اتفاقات کوچک اعصابتان را به هم نمی ریزد و احساسات و افکار بد برای طولانی مدت در فکر و نظر تان باقی نمی ماند

از موسیقی ملایم در طول روز بهره ببرید این راهکار برای ایجاد آرامش و حذف استرس بسیار موثر است

بطور روزانه ورزش کنید ، ورزشهایی مثل پیاده روی و یوگا در قبل و حتی در حین قاعدگی میتوانند در برطرف نمودن این عارضه ها نقش اساسی را ایفا نمایند

اما یکی دیگر از روشهای موثرو مفید برای فائق آمدن بر مشکلات دوران قاعدگی استفاده از رژیم غذایی مناسب است

استفاده فراوان از میوه ها و سبزیجات تازه ، خوردن  لبنیات ، پروتئین ها و مخصوصا ماهی ها به دلیل داشتن امگا 3 برای این دوره بسیار توصیه می گردند

همچنین در این دوره می توان از دمنوش های گیاهی آرام بخش مثل گل گاو زبان یا مخلوط چای و زعفران و نبات نیز استفاده کرد

اما در کنار همه این اقدامات مراقبتی و رفتاری موثر استفاده همزمان از چند داروی معجزه آسا می تواند به شما در برطرف نمودن عوارض و مشکلات ناشی از دوران قاعدگی کمک شایانی نماید به طوری که شما کم کم بر کلیه مشکلات فائق آمده و در این دوره همچون سایر اوقات از زندگی اجتماعی خود لذت ببرید

 

اکنون گرفتن نتیجه صحیح برای بر طرف کردن این عارضه منوط به اراده و تلاش  شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب است ،

شما می توانید  در کنار پرداختن به روشهای رفتاری همچون ورزش ، استراحت کافی و تغذیه مناسب از داروهای موثر در این زمینه نیز بهره برده و خیلی زود نتیجه معجزه آسای آنها را در زندگی اجتماعی خود شاهد باشید

قــــاعـــــدگی

راز بقا  و ماندگاری تمامی موجودات از گذشته دور تا به امروز در قدرت باروری و تولید مثل است ، قدرتی خارق العاده که با آمیزش دو جنس نر و ماده یا زن و مرد سرانجام به خلقت نسلهای بعدی می انجامد .

این اتفاق در کلیه موجودات زنده اعم از گیاهان ، حیوانات و انسانها با اندکی تفاوت مشترک است

در انسان که جز دسته پستانداران است ، وظیفه باروری ، رشد و تولد فرزند بر عهده زنان است ، زنان در هر ماه یکبار تخمک  گذاری می کنند .اگر در این مدت آمیزش صورت گیرد و تخمک با اسپرم درآمیزد ، جنین تشکیل می شود و آگر این اتفاق نیافتد ، تخمک به همراه بافتها و مخاطی که رحم قبل از تخمک گذاری برای پذیرش جنین بوجود آورده ، همگی به صورت خونریزی از بدن خارج می گردند . این اتفاق همان قاعدگی یا عادت ماهیانه است که زنان را از بلوغ تا یائسگی به خود درگیر می کند

 
 قاعدگی یا عادت ماهانه یا پریود  به جاری شدن خون از پوشش داخلی رحم گفته می‌شود؛ که به طور منظم در جنس ماده گونه‌های خاصی ازپستانداران از اوایل سنین جوانی، در دوران بلوغ تا دوران یائسگی رخ می‌دهد. این مقاله به قاعدگی در زنان می‌پردازد.

به طور معمول عادت ماهانه در زنان باردار و شیرده اتفاق نمی‌افتد و بروز قاعدگی در این دوران‌های خاص از زندگی زنان متوقف می‌شود. قاعدگی در زنان غیرباردار، از دوران بلوغ تا رسیدن به سنین یائسگی بروز می‌کند.

مدت خونریزی قاعدگی برای چندروز، معمولاً ۳-۵ روز طول می‌کشد، اما بین۳-۱۰ روز نیز می‌تواند متغیر باشد. هر سیکل قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز طول میکشد، یک سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. حجم متوسط خونریزی در هر سیکل ماهانه قاعدگی ۳۵۵ میلی‌لیتر است.

 

 

این ویژگی ذاتی که در بازه زمانی 3 الی 5 روز در ماه اتفاق می افتد باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده جسمی و روحی در آکثر زنان می گرددو زندگی اجتماعی آنان را تحت الشعاع قرار می دهد

یکی از شایعترین  مشکلاتی که در سنین قبل از 20 سالگی بیشتر مشاهده می شود قاعدگی دردناک یا دیسمنوره می باشد

این نوع قاعدگی باعث سردرد ، تهوع ، بی اشتهایی ، کمردرد ، دل پیچه ، تکرر ادرار ، خستگی و اسهال می شوند

دلایل دردهاو مشکلات قاعدگی

دردهاومشکلات قاعدگی با دو نگاه می توانند به وقوع بپیوندد

1 انقباض های رحمی قوی 2 اضطراب و استرس3 خروج خون و بافت از دهانه باریک رحم 4 جابه جایی رحم 5 ورزش نکردن

همچنین دلایل ثانویه دیگری نیز هستند که در به وقوع پیوستن این دردها موثرند

1 التهاب لایه پوششی داخل رحم2 فیبروم رحم یا کیست تخمدان 3 عفونتهای رحم 4 بیماری التهابی لگن 5 دستگاه داخلی رحم ( آی یو دی )

این ویژگی ها باعث بوجود آمدن  تغییرات زیادی در بخش های مختلف بدن می گردد که این تغییرات در واقع همان دلایل اصلی برای بوجود آمدن مشکلات جسمی و روحی در اکثر زنان است

صفحه1 از2

پایگاه خبری عشق ابدی

بی سوادی جنسی و دانش کاذب زناشویی بزرگترین عامل طلاق در ایران است .

 

پایگاه خبری عشق ابدی
دارای مجوز رسمی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به شماره 79177
صاحب امتیاز و مدیر مسول : علی صمدی

ارتباط مستقیم : 09124886626
info@eshghabadi.ir

آخرین ارسال ها

آخرین اخبار

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ما از جدیدترین مقالات و موضوعات ویژه زناشویی بهرمند شوید.
instagram.png
telegramlogo.png
aparatlogo.png